TICARI KOMBINASYON FıRıN

Ticari Kombinasyon Fırın

Ticari Kombinasyon Fırın

Blog Article

Kombi-fırın, günümüzün ticari mutfağında, çoğu şef ve aşçı tarafından 'olmazsa olmaz' ürün olarak görülen en çok yönlü ekipman parçasıdır. Son 30 yıl boyunca, Rational 5 Senses Self Cooking Center ve Electrolux Touchline Air - o - Steam fırınları gibi son teknoloji kullanılarak konveksiyon, buhar ve iki ila çok programlı fırınların bir kombinasyonu olmak üzere üç pişirme modu sunan basit manuel modellerden gelişti.

Yarar

Kombi fırının faydaları tartışılmaz. Güçlü ve komple kombinasyon fırınlar, kavurma, kaçak avlama, ızgara, buharda pişirme ve olağanüstü sonuçlar ile pişirme gibi çoklu pişirme işlemlerini gerçekleştirebilir. Son teknoloji kombi fırınlar, büzülme ve enerjiyi keserek operatöre büyük tasarruf sağlıyor. Akro Limited'in Satış Direktörü Andy Bridgeman," kombi fırınlar, çok yönlülüğü nedeniyle büyük faydalar sağlıyor: ekmek pişirmekten tavukların kavurulmasına ve aradaki her türlü gıdaya kadar çeşitli rollerde kullanılabilirler " diyor. "Eğer bir kuruluş pişirme olsun onlar catering komple menüler ile baş yardımcı olabilir 30 kapakları veya binlerce büyük bir ziyafet tesisi rasyonel & Electrolux fırınlar kolaylıkla başa çıkabilir".

Bir kombinasyon fırın seçimi

Bugün bir fırın seçen şefler/Caterers, farklı düzeylerde sofistike modellere sahip geniş bir seçeneğe sahiptir, ancak pazar liderleri olarak öne çıkan iki üretici vardır (Electrolux Professional ve Rational UK). Doğru fırın seçerken bir yatırımdır ve bir fırın ne gerek yansıtmalıdır kadar önemlidir. Bu sonuçları kaydetme ve saklanan menüler oluşturma yeteneği ile mükemmel pişirme sonuçlarından sonra iseniz, lider bir marka seçin. Temel bir konveksiyon fırının peşindeyseniz (kombi seçmeyin), sadece buhar yapmak istiyorsanız aynı şey geçerlidir. Her iki üretici de, bir cook chill sistemi kullanan büyük ölçekli ziyafetten, çoklu işlevselliğinden yararlanabilecek daha küçük restoranlara kadar, her türlü operasyonun ihtiyaçlarına uygun hem manuel hem de programlanabilir fırınlar içeren bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Rasyonel Fır Ovınlar

Rational, 1976'da teknolojiyi icat etti ve ilk kombi-vapurların manuel kontrolleri vardı ve çalışması karmaşıktı. Rational'ın Genel Müdürü Lee Norton," manuel bir modelle şefin tüm pişirme parametrelerini (zaman, sıcaklık ve yük) girmesi gerekiyor " diyor. "Programlanabilir bir modelde şef, pişirme gereksinimlerini hareket önceden ayarlanmış programlara ayarlar ."

Electrolux Profesyonel Fırınlar

Electrolux Professional'ın yönetici eğitim şefi Alan Evans, böyle bir "son derece akıllı bir kit parçası" kullanmanın faydalarının kapsamlı olduğunu söylüyor. "Erken programlanabilir modellerin her biri yaklaşık üç basamaklı dokuz programı vardı, şimdi her biri 100 basamaklı veya pişirme aşamasına sahip 1000 programları var" diye ekliyor. "Saklanan programlar, USB bağlantı noktası kullanılarak farklı fırınlar arasında aktarılabilir ve birden fazla fırın veya mutfak bulunan şeflere ekstra kolaylık sağlar ."

Ama ihtiyaçlarınız için fırını maç için önemlidir bu yüzden kullanmak olası konum özellikleri üzerinde para harcama sonunda yok.

DOĞRU SEÇİMİ YAPMAK

Manuel veya Otomatik-Manuel bir modeli yüksek teknoloji ürünü bir fırın ile karşılaştırmak, otomatik şanzıman, seyir kontrolü ve yerleşik satnav ile, bu özelliklerin hiçbiri olmayan temel bir modelle, menzil aracının bir üstünü karşılaştırmak gibidir. "Her ikisi de sizi A'dan B'ye götürecek, ancak yüksek spec modeli sizi daha verimli ve daha az stresli bir şekilde oraya götürüyor. Catering şirketleri, çoğunlukla kuru bir fırın olarak arada sırada kullanılan bir vapur olarak kullanmak istiyorlarsa daha basit bir sürümü tercih etmeleri tavsiye edilebilir, ya da tam tersi."Aynı menüleri sunan birden fazla siteniz varsa, depolanan menüleri bir USB bellek çubuğuna kaydedebildiğiniz ve fırınlar arasında aktarabildiğiniz için otomatik (programlanabilir) modeli seçmek mantıklı olur ve tüm sitelerde tutarlı pişirme sonuçları elde edilir. Ayrıca çalıştığı kullanıcı ve çevreye bakmak lazım - örneğin 'yemek menüleri hazırlamak ve pişirmek için bir fırın kullanmanız gerekiyorsa ama anlamak ve manuel bir kombi kullanımı temel becerileri eksik olan henüz yüksek bir beceri ile bir aşçı tam kontrol istiyor ve manuel versiyon ile idare edebilir mi hissediyordu Otomatik sürümü seçin fırın selfcooking otomatik/seçimi de otomatik mod veya manuel mod arasında geçiş yapmak için izin verir anlaşılmalıdır (her iki dünyanın en iyi )

Herkes için programlanabilir fırınlar-programlanabilir kombi fırınlar, Michelin yıldızlı restoranlardan pastanelere, paket servis satış noktalarına ve balık ve çip mağazalarına kadar her catering işletmesine uygundur.

"Restoranlar onları sonuçların hassasiyeti ve güvenilirliği için kullanıyor. Take-aways, bunları hız ve kullanım kolaylığı ve sonuçların tutarlılığı için kullanır. Birçok deneyimli şefler-el ile her iki gemi için kullanılır, çünkü kontrol ve kombi çalışmaya tercih ederim.

ANAHTAR KOMBİ ÖZELLİKLERİ

MANUEL KOMBİ

* Şefler pişirme yöntemlerini, süreleri ve sıcaklığı çok kolay değiştirebilir.

* Manuel fırınlarda genellikle daha az sorun vardır, bu nedenle kesinti riski daha düşüktür ve herhangi bir onarım maliyeti daha az olma eğilimindedir.

* En iyi sonuçları elde etmek için bir beceri ve müdahale seviyesine ihtiyaç duyar.

* Manuel sürümler insan hatasına tabidir.

* Giriş seviyesi kombi-fırınların çoğu otomatik kendi kendini temizleme rational fırın sistemine sahip olma eğilimindedir.

PROGRAMLANABİLİR KOMBİ

* Tutarlı sonuçlar ne olursa olsun mekan, fırsat ve ilgili personel üyelerinin Beceri Düzeyi.

* Birçok dil engelleri aşmak için özellikle yararlıdır gıda görüntüleri ile tam bir interaktif Dokunmatik Yüzey var •

* Hızlı ve kolay yemek tarifleri yüklemek için bir USB portu kullanarak.

* Kirlenme derecesine uyacak şekilde bazı otomatik olarak ayarlanan deterjan seviyelerine sahip kendi kendini temizleme özelliği.

Report this page